Baza książek elektronicznych EBL

mgr Bożena Górna - 6 Lipiec, 2015 - 12:24

Informujemy, że w bazie książek elektronicznych EBL firmy ProQuest można obejrzeć ponad 400 tys. tytułów e-booków z różnych dziedzin reprezentowanych na Uniwersytecie Wrocławskim. Dzięki porównaniu zasobu katalogu elektronicznego Biblioteki Uniwersyteckiej z zasobem bazy, książki w bazie EBL są tytułami unikalnymi, niedostępnymi w wersji tradycyjnej w zbiorach bibliotecznych.

Możliwe są różne warianty korzystania z bazy: wypożyczenia krótkoterminowe lub zakupy wg różnych, dostępnych dla każdego tytułu - opcji. Ze względu na koszta związane z wypożyczeniami - preferowany będzie zakup, najlepiej w opcji 325 sesji w ciągu roku (jeśli taka jest gwarantowana); każde wejście to 24-godzinna sesja. Takie rozwiązanie sprawdziło się z powodzeniem m.in. na Uniwersytecie Karola w Pradze, który korzysta z bardzo dużego zasobu książek elektronicznych EBL i nigdy nie wykorzystał nawet połowy gwarantowanych sesji dostępowych. Baza umożliwia również wypożyczenia krótkoterminowe (1 dzień, 7 dni, 2 tygodnie, 4 tygodnie), które różnią się ceną. Ponieważ niejednokrotnie koszta 2-3 takich wypożyczeń równoważą koszta zakupu tytułu – warto każdorazowo rozważać jego nabycie.

Przez okres wakacji (do początku roku akademickiego) - zapraszamy do przeglądania bazy, która dostępna jest pod adresem: http://uniwroc.eblib.com. Z komputerów w sieci uczelnianej, lub poprzez serwer proxy, każda książka może być przeglądania przez 5 minut bezpłatnie. Aby założyć konto w bazie EBL należy posłużyć się adresem poczty elektronicznej - w domenie uniwersyteckiej (preferowana domena: uwr.edu.pl).

W oparciu o przeglądane pozycje Biblioteka oczekuje od pracowników naukowych na propozycje  zakupu książek. Można je składać we własnych bibliotekach specjalistycznych do końca września br. Na podstawie Państwa propozycji władze poszczególnych Wydziałów zatwierdzą ostateczną listę tytułów przeznaczonych do zakupu, w ramach puli środków finansowych, przyznanych im z budżetu centralnego Uczelni .

Serdecznie zapraszamy do korzystania z bazy.