Jesteś tutaj

KN EKP i FMD Wrocław: Spotkanie – Geneza Rewolucji Islamskiej

mgr inż. Roman Haligowski - 12 Marzec, 2018 - 07:52

Spotkanie z Panią Sylwaną Dimtchev, absolwentką filologii bułgarskiej na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które odbędzie się 22.03.2018 o godzinie 17.00 w budynku B Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr przy ul. Kuźniczej 46-47, w sali nr 07B. 

W lutym 1979 r. Rewolucja Islamska, opisywana przez zachodnie media jako ta najkrwawsza, odbierająca Irankom wolność ubioru, a całemu państwu - prozachodni azymut, położyła kres niemal czterdziestoletnim rządom Mohammada Rezy Pahlaviego. W przeciągu lat, światowa opinia publiczna wykształciła wiele mitów i nieprawdziwych informacji, zniekształcajacych genezę tego bezprecedensowego wydarzenia w dziejach ludzkości. W związku z powyższym, warto sobie samemu zadać pytanie: co przychodzi mi na myśl, gdy słyszę o irańskiej rewolucj islamskiej? Czy oceniam ją może, jako negatywne zjawisko, które było reperkusją religijnej radykalizacji społeczeństwa irańskiego, czy też może wypadkową autorytarnych rządów szaha Pahlaviego? Czy rzeczywiście szach, ulubieniec globalnego Zachodu i stały bywalec szwajcarskich kurortów narciarskich, był tak wspaniały, jak malują jego postać zachodnie narracje na temat Iranu? Wbrew pozorom, odpowiedź na wyżej przedstawione dylematy, nie jest tak oczywista. Nie ulega wątpliwości, iż poszukując sedna i przyczyn rewolucji, stajemy przed koniecznością dogłębnego przeanalizowania wieloaspektowych zależność natury społecznej, ekonomicznej i politycznej. 

Możliwość zweryfikowania swoich poglądów oraz poznania mało znanych faktów o Rewolucji Islamskiej, nadarzy się już na najbliższym spotkaniu, organiziwanym przez Forum Młodych Dyplomatów oraz Zwykły zeszyt. W trakcie prezentacji, uczestniczy będą mieli okazję, zgłębić wieloaspektowo problematykę irańską, oraz zadać pytania ekspertce, która poznała osobiście realia tego kraju.  

Prelegentką spotkania będzie Pani Sylwana Dimtchev, pasjonatka tematyki bliskowschodniej, która sama twierdzi, że w jej sercu najwięcej miejsca zajmuje obszar między Półwyspem Bałkańskim a Doliną Gangesu. Niedawno odbyła niesamowitą podróż do wspaniałego świata Iranu, a doświadczeniami z tej wyprawy już niebawem podzieli się również z nami. Sylwana nie tylko pisze bloga i prowadzi kanał na YouTube. Wraz z Katarzyną Javaheri, autorką pierwszego słownika polsko-perskiego, współtworzy Mikser Kulturowy – stronę poświęconą mieszaniu się wpływów kulturowych.