OPUS 17, PRELUDIUM 17, MOZART 1 - nabór wniosków

mgr Bartłomiej Jaworski - 2 Kwiecień, 2019 - 08:27

Do 17 czerwca 2019 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursów OPUS 17 i PRELUDIUM 17. W trybie ciągłym uruchomiony został także nabór wniosków w konkursie MOZART 1. Organizatorem konkursów jest Narodowe Centrum Nauki. Łączny budżet otwartych konkursów wynosi 335,5 mln zł.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy na projekty badawcze w ramach badań podstawowych OPUS 17 i PRELUDIUM 17 w odświeżonej formule oraz nowy międzynarodowy konkurs MOZART, realizowany we współpracy z agencją Austrian Science Fund (FWF). Łącznie do zdobycia jest 335,5 mln zł.

W konkursie OPUS o finansowanie projektów badawczych mogą ubiegać się wszyscy uczeni, niezależnie od etapu kariery naukowej., W PRELUDIUM szansę na grant mają osoby nieposiadające jeszcze stopnia naukowego doktora, zaś MOZART daje możliwość pozyskania środków na polsko-austriackie projekty badawcze zespołom partnerskim z obu krajów.

OPUS 17 to konkurs skierowany do szerokiego grona odbiorców, w ramach którego możliwe jest sfinansowanie wynagrodzenia dla zespołu badawczego, stypendiów dla studentów lub doktorantów, zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej oraz pokrycie innych kosztów związanych z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która w swoim dorobku naukowym posiada co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę, bądź jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Projekty realizowane w konkursie OPUS 17 mogą trwać 12, 24 lub 36 miesięcy, a do zdobycia jest 300 mln zł.

PRELUDIUM 17 to konkurs przeznaczony dla badaczy nieposiadających stopnia naukowego doktora, w którym na zakup aparatury można pozyskać aż 30% wartości projektu badawczego. W ramach konkursu można ubiegać się o środki w wysokości: 70 tys. zł na projekty trwające 12 miesięcy, 140 tys. zł na projekty o długości 24 miesięcy oraz 210 tys. zł na projekty, których czas realizacji wynosi 36 miesięcy. Skład zespołu badawczego może liczyć co najwyżej trzy osoby, w tym kierownik projektu i opiekun naukowy. W PRELUDIUM 17 łącznie naukowcy mogą otrzymać aż 30 mln zł.

MOZART jest międzynarodowym konkursem na projekty realizowane przez polsko-austriackie zespoły badawcze. Jego budżet to 5,5, mln zł. Jest organizowany w ramach dwustronnej współpracy między Narodowym Centrum Nauki a austriacką agencją badawczą Austrian Science Fund. Adresatami konkursu są polskie zespoły badawcze, które wspólnie z austriackimi partnerami mogą ubiegać się o sfinansowanie projektu. MOZART daje szanse na pozyskanie środków na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokrycie innych niezbędnych wydatków związanych z realizacją projektu. Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może zostać uczony posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Projekt badawczy może trwać 24 lub 36 miesięcy.

Nabór wniosków w konkursie MOZART jest ciągły. Wnioski składa się zarówno do NCN, jak i do FWF: wnioski krajowe składane są przez polskie zespoły naukowe za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF (https://osf.opi.org.pl), zaś wnioski wspólne składane są przez austriackie zespoły naukowe za pośrednictwem systemu ELANE https://elane.fwf.ac.at/. Wnioski oceniane są na podstawie zasad obowiązujących w FWF w programie „Stand-Alone-Projects”, a w przypadku oceny projektów z zakresu badań klinicznych dokumentów obowiązujących dla „Programme Clinical Research” (KLIF).Wyniki konkursu MOZART będą znane w terminie 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego.

Wnioski w konkursach OPUS 17 i PRELUDIUM 17 ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki należy składać w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF (https://osf.opi.org.pl). Termin składania wniosków upływa 17 czerwca 2019 r., zaś wyniki będą znane nie później niż w grudniu 2019 r. Wnioski będą oceniane w dwuetapowej procedurze przez Zespoły Ekspertów NCN, składające się z wybitnych naukowców specjalizujących się w danej dziedzinie, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych, w tym również zagranicznych.

Narodowe Centrum Nauki poinformowało, że możliwość elektronicznego składania wniosków przez system ZSUN OSF do konkursów OPUS 17 i PRELUDIUM 17 będzie dostępna nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Powodem późniejszego niż zazwyczaj umożliwienia składania wniosków, mają być prace w systemie ZSUN OSF.