Szanowni Państwo,
rozwiązania kazusów proszę mi przesłać do 23 marca. Odpowiedzi proszę przygotowywać i wysyłać samodzielnie.
Pozdrawiam,
Barbara Woźniak
Nazwa przedsiębiorcy w obrocie. Firma - jej nazwa oraz ochrona. Nazwa handlowa.
KAZUS I
Adam Bed i Grzegorz Zet postanowili założyć spółkę zajmującą się organizowaniem wycieczek dla nurków. Każdy z panów wyłożył odpowiedni kapitał. Z uwagi na fakt, że żaden z nich nie miał zbyt dużego doświadczenia, postanowili założyć spółkę jawną, z uwagi na prostotę jej konstrukcji. Ponieważ zarówno Adam, jak i Grzegorz uwielbiali Tajlandię, postanowili nazwać spółkę „Tajskinur sp.j.”. Sąd rejestrowy odmówił rejestracji spółki. Obaj koledzy postanowili zatem zmienić formę prawną swojego przedsiębiorstwa na spółkę komandytową. Adam poprosił ojca (Tomasza) o pomoc finansową. Ten wniósł wkład w wysokości 50 000 zł. W zamian za to chciał zostać wspólnikiem, ale nie życzył sobie, aby w razie niepowodzenia odpowiadać za długi swojego syna oraz jego kolegi - został zatem komandytariuszem. Nową spółkę wspólnicy nazwali „Adam Bed, Grzegorz Zet i Tomasz Bed - Tajskinur sp.k.”.
Problemy:
Jak przedstawia się budowa firmy w przypadku spółek osobowych?
Czy firmy zostały skonstruowane w sposób prawidłowy?
KAZUS II
Firma spółki jawnej brzmi „Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Super Star Ojciec i Syn” sp.j. Sąd wpisał spółkę do rejestru, a następnie wezwał ją do zmiany umowy i ustalenia firmy zgodnie z przepisami prawa. Spółka nie zastosowała się do żądania, wobec czego sąd nałożył na wspólników grzywnę. W zażaleniu na to postanowienie sądu wspólnicy domagają się jego uchylenia twierdząc, że sąd rejestrowy nie miał prawa nakładania na wspólników grzywny, bo spółka już została zarejestrowana.
Problem:
Wskaż jakie uprawnienia przysługują sądowi rejestrowemu w razie stwierdzenia po zarejestrowaniu spółki osobowej braków wynikających z niedopełnienia przepisów prawa.