Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

You are here

II rok SSA-1 zapisy na seminarium licencjackie

dr hab. Krzysztof Sobieralski prof. UWr - 20 February, 2024 - 18:33

Szanowni Państwo, 

zapraszam do zapisów na seminarium licencjackie.  

Obszar badawczy seminarium obejmie szerszy zakres niż prowadzony przez mnie w obecnym semestrze przedmiot akademicki: „Postępowanie administracyjne”. W zależności od preferencji, prace dyplomowe mogą dotyczyć tematyki prawa administracyjnego proceduralnego, materialnego, jak również ustrojowego. Spotkania seminaryjne z pewnością pozwolą przygotować się bardzo dobrze do egzaminu z Postępowania administracyjnego, a także zgłębić wiedzę na wybrany temat.  

Postępowanie administracyjne należy uznać za podstawowy przedmiot na studiach administracji. Pozwala m.in. na określenie katalogu oraz kolejności czynności podejmowanych przez organy wykonujące administrację publiczną. Wskazuje, w jaki sposób należy działać, aby osiągnąć zamierzony cel – zasadniczo rozstrzygnąć sprawę administracyjną, np. poprzez przyznanie uprawnienia, nałożenie obowiązku. Uczy sposobu liczenia terminów, doręczeń pism, sporządzania pism procesowych. Określa kształt wypowiedzi władczo działającego organu. Wskazuje, jak i kiedy zakwestionować poszczególne rozstrzygnięcia.  

Znajomość i zrozumienie przepisów postępowania administracyjnego stanowią wymóg niezbędny podczas rekrutacji na większość stanowisk urzędniczych i są na nich szeroko wykorzystywane. Dołożymy starań, aby podłoże teoretyczne z danego obszaru nauki połączyć z umiejętnościami praktycznego wykorzystania poszczególnych instytucji prawnych. Za ciekawą sferę badawczą oprócz postępowania administracyjnego można uznać choćby tematykę nakładania sankcji administracyjnych (zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych), zarządzania drogami publicznymi (w tym stref płatnego parkowania, przejazdów nienormatywnych, opłat za korzystanie z dróg publicznych, zarządzania ruchem na drogach), transportu drogowego i wiele innych. 

Jako wieloletni wykładowca akademicki, szkoleniowiec, członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jestem w stanie zwrócić Państwa uwagę na najistotniejsze problemy prawa administracyjnego, co okaże się dla Państwa przydatne nie tylko w dyskursie akademickim, ale również w praktyce stosowania prawa po ukończeniu studiów. 

Pragnę nadmienić, że prace moich seminarzystów niejednokrotnie były wyróżniane i nagradzane w konkursach. Sami seminarzyści pełnią obecnie różne, odpowiedzialne funkcje w sferze szeroko rozumianej administracji publicznej, jak również jako pracownicy naukowo-dydaktyczni na uczelniach, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte m.in. podczas przygotowywania prac dyplomowych. 

Za przykłady tematów prac dyplomowych napisanych w Zakładzie Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego mogą posłużyć następujące pozycje: 

„Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej” 

„Wójt jako organ administracji publicznej wydający decyzje administracyjne w postępowaniu administracyjnym z zakresu pomocy społecznej” 

„Zwykłe środki odwoławcze od orzeczeń wojewódzkiego sądu administracyjnego” 

„Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody” 

„Postępowanie w sprawach rozpatrywania skarg i wniosków na przykładzie praktyk działania Straży Miejskiej Wrocławia” 

„Wywłaszczenie nieruchomości w prawie polskim” 

„Zasady stadium rozpoznawczego w ogólnym postępowaniu administracyjnym” 

„Uprawnienia samokontrole organu pierwszej instancji w postępowaniu odwoławczym” 

„Prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich w postępowaniu administracyjnym” 

„Zasada ogólna czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym” 

„Pozwolenie na budowę jako forma działania administracji publicznej” 

„Środki dowodowe w postępowaniu podatkowym i administracyjnym” 

„Wykonalność decyzji administracyjnej” 

„Podstawa prawna decyzji administracyjnej” 

„Postępowanie wyjaśniające w postępowaniu administracyjnym” 

„Formy postępowania wyjaśniającego w postępowaniu administracyjnym” 

„Prezydent miasta na prawach powiatu w postępowaniu administracyjnym” 

„Pas drogowy jako przedmiot reglamentacji administracyjnej” 

Mam nadzieję, że zechcecie Państwo dopisać tytuł swojej pracy dyplomowej do tej listy. Jeśli tak, to zapraszam na zapisy do gabinetu 419A w dniu 21.02.2023 r., o godz. 11:30. 

 

Łączę wyrazy szacunku, 

dr hab. Krzysztof Sobieralski, prof. UWr.