Zakres tematyczny ćwiczeń z Prawa Unii Europejskiej dla NSP III

mgr Bartłomiej Berbeć - 5 Marzec, 2015 - 15:39

Zgodnie z umową, zamieszczam poniżej zakres tematyczny ćwiczeń z przedmiotu Prawo Unii Europejskiej obowiązujący na NSP III. Do wyboru macie Państwo trzydzieści przykładowych tematów prezentacji.

Możecie Państwo zarówno wybrać jeden z proponowanych tematów, jak również, w przypadku szczególnego zainteresowania konkretną instytucją, organem, linią orzeczniczą lub polityką (policy) Unii Europejskiej przedstawić prezentację na zaproponowany przez siebie temat. W takim przypadku proszę jedynie o indywidualny kontakt mailowy celem zaakceptowania tematu prezentacji.

Proszę mieć na uwadze, iż prezentacje powinny odbyć się w takiej kolejności, jak poniżej, tzn. prezentacje dotyczące Instytucji powinny poprzedzić prezentację dotyczącą Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości itd.:

Prezentacje podzielone są wg bloków tematycznych:

Rys historyczny:
1. Geneza i historia integracji europejskiej (do traktatu z Lizbony).
2. Traktat z Lizbony jako traktat reformatorski. Struktura kompentecji Unii Europejskiej.

Instytucje UE:
3. Parlament Europejski.
4. Komisja Europejska
5. Rada Europejska.
6. Rada Unii Europejskiej.
7. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
8. Europejski Bank Centralny a Europejski Bank Inwestycyjny.
9. Trybunał Obrachunkowy.

Wolność gospodarcza w Unii Europejskiej:
10. Swoboda przepływu towarów.
11. Swoboda przepływu usług.
12. Swobodny przepływ osób. Kategoria pracownika w UE.
13. Swobodny przepływ kapitału. Unia monterna.

Polityki i gałęzie prawa UE:
14. Przestrzeń Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.
15. Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa.
16. Obywatelstwo Unii Europejskiej.
17. Prawo sportowe w Unii Europejskiej
18. Prawo konkurencji w Unii Europejskiej. Pojęcia przedsiębiorcy i pomocy publicznej.
19. Fundusze europejskie. Polityka spójności. Podstawa prawna, podział, alokacja środków.
20. Wspólna Polityka Rolna, Wspólna Polityka Rybołóstwa.
21. Współpraca policyjna i sądowa w Unii Europejskiej.
22. Ochrona konsumentów w Unii Europejskiej.

System ochrony prawnej UE:
23. Tryby postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej
24. Ochrona praw jednostki w Unii Europejskiej.
25. Karta Praw Podstawowych jako instrument ochrony praw człowieka.

Pozostałe:
26. Polityka energetyczna Unii Europejskiej.
27. Ochrona środowiska w Unii Europejskiej.
28. Źródła prawa w Unii Europejskiej.
29. Procedury ustawodawcze w Unii Europejskiej.
30. Problemy prawa rodzinnego w Unii Europejskiej.

Prezentacje - poza szczególnymi wyjątkami - powinny być wygłaszane przez jedną osobę i powinny trwać ok. 30 minut. Mile widziane będą, poza podstawą prawną, wszelkie ciekawostki na dany temat (np. aspekty polityczne, dane gospodarcze itd.).

Poszczególne tematy przypiszemy konkretnym osobom na najbliższych zajęciach. Do tego czasu proszę, aby każdy z Państwa zastanowił się nad interesującą go tematyką i terminem prezentacji. Sześć pierwszych tematów prezentacji zostało już natomiast zarezerwowanych i powinny one, zgodnie z ustaleniami ze spotkania organizacyjnego, zostać przedstawione już na najbliższych zajęciach.

Nieprzygotowanie prezentacji w wyznaczonym terminie bez uzasadnionego powodu może skutkować niezaliczeniem ćwiczeń.

Przypominam również warunki zaliczenia przedmiotu:

- na ocenę dostateczną wymagana jest obecność studenta na zajęciach oraz przedstawienie prezentacji

- na oceny 3.5-4.5 wymagana jest aktywność studenta podczas zajęć

- na ocenę bardzo dobrą wymagane jest pozytywne zaliczenie kolokwium końcowego

Zalecana literatura:

Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., "Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji", Warszawa, LexisNexis, 2012+.

Cieśliński A., "Konstrukcja prawna swobód rynku wewnętrznego Unii Europejskiej", Wrocław : Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa, 2013.

Kornobis-Romanowska D., Łacny J., Wróbel A. "Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej", Tomy I-III, Warszawa, Lex, 2012.

Wyrozumska A., "System ochrony prawnej w Unii Europejskiej", Warszawa : Instytut Wydawniczy EuroPrawo, 2010.

Źródła prawa:

Wersja skonsolidowana: Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej opublikowana w Dz. Urz. UE 2012 C 326, s. 1 (pot. Traktat lizboński).

Zalecane zasoby internetowe:

Sygnatury najważniejszych orzeczeń TSUE będę podawał Państwu na bieżąco. Zdecydowana większość dostępna jest w języku polskim na oficjalnej stronie internetowej TSUE:

jak również tutaj:

Wszystkie orzeczenia są natomiat dostępne w jęz. angielskim.

W przypadku pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt mailowy pod adresem:

bartlomiej.berbecatprawo.uni.wroc.pl

BB