Materiały do przedmiotu zarządzanie projektami UE

dr Teresa Korbutowicz - 17 Marzec, 2020 - 10:50

Fundusze Unii Europejskiej w latach 2014-2020

Fundusze strukturalne i inwestycyjne UE w latach 2014-2020 mają realizować cele wymienione w Strategii Europa 2020 i szczegółowo wymienione w ROZPORZĄDZENIU PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1303/2013 (Dz. Urz. L 347/320 z 20.12.2013) z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006.

Zestawienie celów za okres 2006-2013 oraz 2014-2020
                        2006-2013

Konwergencja
Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie
Europejska Współpraca terytorialna
2014-2020
Inwestycje w rozwój gospodarczy
i wzrost zatrudnienia
Europejska Współpraca Terytorialna

W latach 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Fundusz Spójności (FS) i Europejski Fundusz Społeczny (EFS) realizują cele polityki spójności UE. Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich jest II filarem wspólnej polityki rolnej, a Europejski Fundusz Morski i Rybacki realizuje cele polityki rybołówstwa i polityki morskiej.
Strategia UE ma służyć:
1) rozwojowi inteligentnemu – rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy
2) rozwojowi zrównoważonemu – wspierania bardziej efektywnej, ekologicznej i konkurencyjnej gospodarki,
3) wzrostowi sprzyjającemu włączeniu społecznemu – tworzenie gospodarki o wysokim wskaźniku zatrudnienia, sprzyjającemu spójności terytorialnej i społecznej.
W latach 2014-2020 realizowanych jest 11 celów tematycznych wymienionych w powołanym wyżej rozporządzeniu PE i Rady nr 1303/2013. Cele te zostały podporządkowane  polityce spójności UE i ich osiągnięcie ma zapewnić spójność terytorialną, społeczną i gospodarczą krajów członkowskich.  Budżet na politykę spójności odpowiada 351,8 mld euro i ma pomóc w wykonaniu założonych celów.
Cele tematyczne (art. 9 Rozporządzenie PE i Rady nr 1303/2013)
1)wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;
2)zwiększenie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości TIK;
3)wzmacnianie konkurencyjności MŚP, sektora rolnego (w odniesieniu do EFRROW) oraz sektora rybołówstwa i akwakultury (w odniesieniu do EFMR);
4)wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach;
5)promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;
6)zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;
7)promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;
8)promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;
9)promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;
10)inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;
11)wzmacnianie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej.

Ze środków EFRR mogą być współfinansowane wszystkie cele tematyczne, ale głównymi priorytetami są cele 1-4.
Środki EFS służą realizacji celów 8-11, ale mogą być użyte do współfinansowania celów 1-4.
Środki Funduszu Spójności przeznaczone są do współfinansowania celów 4-7 i 11.