Robocze spotkanie interdyscyplinarnego zespołu z dnia 15 czerwca 2020r.

dr Mateusz Paplicki - 30 Listopad, 2021 - 17:31

Decyzją  JM Rektora prof. Adama Jezierskiego z dnia 30 marca oraz 14 maja 2020 roku, został powołany Interdyscyplinarny Zespół Badawczy, którego zadaniem jest przygotowanie spójnego sytemu bezpieczeństwa, opartego o strukturę administracji  publicznej oraz z określeniem zadań dla poszczególnych poziomów administracji i zasobów ratowniczych (służby, inspekcje, straże, pogotowia, wolontariat). Równie ważnym aktualnie zagadnieniem jest problematyka ochrony ludności i odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.
               Spotkanie odbyło w sali Centrum Bezpieczeństwa Województwa Dolnośląskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, ul. Borowska 138. Robocze zebranie otworzył Przewodniczący Zespołu Pan Profesor Tadeusz Kocowski Dyrektor Instytutu Nauk Administracyjnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, który przywitał zebranych oraz przedstawił założenia prac Zespołu. Następnie poprosił o zabranie głosu nadbryg. dr inż. Adama Koniecznego Zastępcę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Zastępcę Szefa Obrony Cywilnej Kraju, byłego Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, który jako inicjator powołania zespołu, podziękował uczestnikom za chęć udziału w jego pracach oraz przedstawił bieżące problemy do rozwiązania z jakimi mierzy się jego formacja. Po wystąpieniu Pana Komendanta zabrał głos Pan Profesor Karol Kiczka Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, który przypomniał dotychczasowy wkład Wydziału w pracach nad szeroko pojętym systemem bezpieczeństwa raz wyraził zadowolenie z tego, że dotychczasowe osiągnięcia będą mogły być rozwijane przy wsparciu innych jednostek. Przedstawiciele Samorządu Województwa Dolnośląskiego w osobach Zbigniew Szczygieł st. bryg. w st. spoczynku byłego  Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej  byłego Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego byłego Przewodniczącego Komisji Uchwałodawczej Przestrzegania Prawa i Bezpieczeństwa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,  Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Pana Tytusa Czartoryskiego Zastępcy Przewodniczącego Komisji Uchwałodawczej Przestrzegania  Prawa i Bezpieczeństwa  Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
               W spotkaniu wziął również udział Pan mgr inż. Stanisław Ręcławowicz
st. bryg. w st. spocz. Dyrektor Biura Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej
Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, były zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu; mgr Andrzej Jaroszek
st. bryg. w st. spocz. były zastępca Komendanta Wojewódzkiego
Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu; przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego:
dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź prof. UWr.; prof. dr hab. Maciej Szostak; dr Andrzej Pakuła; mgr Michał Raduła oraz przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: dr hab. Małgorzata Inglot, prof. nadzw.; dr hab. prof. nadzw Beata Jankowska – Polańska: dr hab. Jarosław Drobnik; dr Robert Susło; dr Mateusz Paplicki.
               W skład Zespołu zostali jeszcze powołani ale z przyczyn zawodowych nie mogli być obecni: Pan prof. dr hab. Jan Godziński Kierownik Zakładu Traumatologii i Medycyny Ratunkowej Wieku Rozwojowego Ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej; kpt. mgr inż. Grzegorz Sobieraj Naczelnik Wydziału Informatyki i Łączności Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
               Przewodniczący Zespołu Pan prof. Tadeusz Kocowski po odbytej dyskusji przedstawił propozycję powołania w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu sześciu tematycznych interdyscyplinarnych grup roboczych mających zająć się pracami nad rozpoznaniem problemów wpływających na bezpieczeństwo obywateli:

Interdyscyplinarna grupa robocza ds. obrony cywilnej i służb mundurowych (PSP, Policja, Straż Graniczna), której Kierownikiem została Pani dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź prof. UWr.
Interdyscyplinarna grupa robocza ds. ochrony przeciwpożarowej, której Kierownikiem został Pan mgr Andrzej Jaroszek st. bryg. w st. spocz.
Interdyscyplinarna grupa robocza ds. zagrożeń epidemicznych i organizacji pomocy medycznej, której Kierownikiem został Pan dr Robert Susło.
Interdyscyplinarna grupa robocza ds. ratownictwa medycznego, której Kierownikiem został Pan prof. dr hab. Jan Godzński.
Interdyscyplinarna grupa robocza ds. zarządzania kryzysowego i administracji terenowej, której Kierownikiem został dr Andrzej Pakuła.
Interdyscyplinarna grupa robocza ds. Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, której Kierownikiem został Pan mgr inż. Stanisław Ręcławowicz, st. bryg. w st. spocz.
               Powołano również Sekretarzy Interdyscyplinarnego Zespołu, w osobach dr Mateusza Paplickiego oraz mgr Michała Raduły.
               Po wyznaczeniu zadań i osób odpowiedzialnych za ich realizację, Przewodniczący Zebranie zakończył je wyznaczając kolejne spotkanie na październik br.