Sylabus dla seminarium Niestacjonarnych ( Zaocznych ) Studiów Prawa

Nazwa przedmiotu/modułu:

Prawo karne

2.

Nazwa porzedmiotu/modułu w języku angielskim:

Penal Law

3.

Jednostka prowadząca przedmiot: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

4.

Kod przedmiotu/modułu:

5.

Rodzaj przedmiotu/modułu:

6.

Kierunek studiów:

7.

Poziom studiów:

IV rok Niestacjonarnych ( Zaocznych ) Studiów Prawa

8.

Rok studiów: 2015/2016 oraz 2016/2017

9.

Semestr: 7-8 oraz 9-10

10.

Forma zajęć i liczba godzin:

Seminarium

Semestr 7/8– 24 godziny, semestr 9/10– 24 godz. W sumie 48 godzin.

11.

Imię, nazwisko, tytuł/stopień naukowy osoby/osób prowadzących zajęcia:

Dr Piotr Góralski

12.

Wymagania wstępnew zakresie:

Zrealizowanych przedmiotów:

Wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych dla przedmiotu/modułu:

13.

CELE PRZEDMIOTU

1. Pogłębienie wiedzy uczestników seminarium w zakresie prawa karnego materialnego, jak również unormowań szerzej rozumianego prawa karnego (prawa karnego procesowego i wykonawczego ) oraz dziedzin pomocniczych: kryminologii, penologii, socjologii oraz psychiatrii sądowej i psychologii;
  2. Przygotowanie pracy magisterskiejna temat wybrany przez studenta po konsultacji z prowadzącym seminarium.

14.

ZAKŁADANE EFEKTY KSZTAŁCENIA

(W - wiedza, U - umiejętności, K - kompetencje społeczne)

15.

TREŚCI PROGRAMOWE

1.

Przestępczość w Polsce w okresie międzywojennym oraz sposoby jej przeciwdziałania i zwalczania na gruncie k.k. z 1932 r., ze szczególnym uwzględnieniem ówczesnej przestępczości zorganizowanej i terrorystycznej.

2.

Przestępczość w Polsce w okresie komunistycznym ( lata 1944 – 1989 ). Wpływ doktryny komunistycznej na polskie prawo karne oraz naukę prawa karnego.

3.

Stan przestępczości w Polsce po 1989 r. oraz współczesne metody jej zapobiegania i zwalczania. Analiza zmian w treści k.k. z 1997 r.

4.

Zagadnienie źródeł przestępczości i analiza niektórych zagadnień kryminologicznych: przestępczość nieletnich, wpływ alkoholizmu i narkomanii na popełnienie przestępstw, zaburzenia osobowościowe i psychiczne jako przyczyny czynów karalnych, przestępczość powrotna, zorganizowana, terrorystyczna i zawodowa, przestępczość gospodarcza.

5.

Formy reakcji karnej na zachowania przestępcze: analiza skuteczności i konsekwencji stosowania kar najsurowszych – kary śmierci, kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz kary 25 lat pozbawienia wolności. Współczesny stan więziennictwa w Polsce.

6.

Analiza ilości i skuteczności stosowania kar wolnościowych – kary grzywny oraz kary ograniczenia wolności, jak również środków probacyjnych.

7.

Interpretacja treści przepisów k.k. poświęconych środkom karnym oraz kwestia skuteczności tego typu sankcji w praktyce.

8.

Środki zabezpieczające o charakterze leczniczym – izolacyjne i nieizolacyjne. Stan zakładów lecznictwa psychiatrycznego w Polce, w których te instytucje są wykonywane.

9.

Środki zabezpieczające o charakterze nieleczniczym – izolacyjne i nieizolacyjne. Stosowanie postpenalnych środków zabezpieczających po odbyciu przez sprawcę długoletniej kary pozbawienia wolności – w szczególności względem osób z dyssocjalnymi zaburzeniami osobowości lub z zaburzeniami seksualnymi

10.

Środki wychowawcze, poprawcze oraz lecznicze stosowane wobec nieletnich. Kwestia stosowania zasad odpowiedzialności karnej wobec przestępców nieletnich.

16.

ZALECANA LITERATURA:

Literatura Podstawowa:

1

J. Błachut, A. Gaberle, K. Krajewski, Kryminologia, Gdańsk 1999 ( lub wyd. późniejsze )

2

W. Zalewski, Przestępca ,,niepoprawny’’ jako problem polityki kryminalnej, Gdańsk 2010

3

P. Góralski, Środki zabezpieczające w polskim prawie karnym, Warszawa 2015

4

M. Cieślak, K. Spett, A. Szymusik, W. Wolter, Psychiatria w procesie karnym, Warszawa 1991

5