Sylabus dla studiów 2,5 - letnich uzupełniających prawa

Ćwiczenia – 16 godzin

Typ przedmiotu

obowiązkowy

Warunki dopuszczenia do podjęcia przedmiotu

Język przedmiotu

Forma zaliczenia

Uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń

Egzamin pisemny

Liczba punktów ECTS

6 pkt ECTS

• Cele przedmiotu

Do celów nauczania należy zaliczyć przedstawienie podstaw nauki o przestępstwie oraz nauki o sankcjach karnych, a także analizy znamion niektórych czynów karalnych zawartych w części szczególnej kodeksu karnego. Celem procesu dydaktycznego jest nie tylko analiza dogmatyczna przepisów karnych, ale również przedstawienie wiedzy o istniejącym stanie przestępczości oraz metodach jej zwalczania.

• Treści merytoryczne

1. Historia prawa karnego – szkoły i kierunki w rozwoju prawa karnego;

2. Obowiązywanie ustawy karnej w czasie i w przestrzeni;

3. Pojęcie przestępstwa;

4. Pojęcie zbrodni, występku i wykroczenia;

5. Pojęcie czynu człowieka – przestępstwa dokonane przez działanie i w formie zaniechania obowiązków. Okoliczności wyłączające uznanie zachowania człowieka za czyn karalny ( vis absoluta, działanie w warunkach odruchu ). Kwestia odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za przestępstwa;

6. Społeczna szkodliwość czynu i jej znaczenie w prawie karnym;

7. Bezprawność czynu oraz okoliczności ją wyłączające – kontratypy: obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności;

8. Pojęcie winy i okoliczności wyłączające winę – nieletniość, niepoczytalność, działanie w warunkach błędu, działanie w stanie wyższej konieczności wyłączającym winę;

9. Formy stadialne popełnienia przestępstwa;

10. Formy zjawiskowe popełnienia przestępstwa;

11. Kary w kodeksie karnym oraz ogólne i szczególne dyrektywy ich wymierzania;

12. Środki karne;

13.  Środki kompensacyjne i przepadek;

14. Środki probacyjne;

15. Środki zabezpieczające;

16. Inne zagadnienia: recydywa, pojęcie i zasady wymiaru kary łącznej, nadzwyczajne złagodzenie kary, czyn ciągły i ciąg przestępstw, zbieg przepisów;

17. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu;

18. Przestępstwa przeciwko mieniu.

Zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do zaliczenia przedmiotu

Zakres wymaganej wiedzy obejmuje opanowanie podstawowych przepisów z zakresu prawa karnego materialnego, a w szczególności uregulowań części ogólnej k.k., oraz wybranych unormowań części szczególnej k.k. Wymagana jest też znajomość reguł wykładni przepisów prawa karnego.

• Określenie formy zaliczenia

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń, a następnie uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego.

• Literatura przedmiotu:

Podstawowa: M. Bojarski, J. Giezek, Z. Sienkiewicz, Prawo karne, materialne. Część ogólna i szczególna, Warszawa 2007; A. Marek, Prawo karne, Warszawa 2007.

Uzupełniająca: T. Kaczmarek, Rozważania o przestępstwie i karze, Warszawa 2006; L. Gardocki, Prawo karne, Warszawa 2006; Kodeks karny - komentarz.  Część ogólna, pod red. A. Wąska, Gdańsk 1999; Kodeks karny – komentarz pod red. A. Wąska, Warszawa 2004; Kodeks karny- komentarz ( tom I i tom II ) pod red. A. Zolla, Kraków 2004; J. Giezek, Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz ( art. 1-31), Warszawa 2000; Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz pod red. J. Giezka, Warszawa 2007; A. Marek, Kodeks karny. Komentarz, Warszawa 2007.