Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jesteś tutaj

Zadanie domowe dla III NSP (W)

mgr Anna Drozd - 24 Styczeń, 2017 - 16:58

Szanowni Państwo,

Na pierwsze zajęcia w II semestrze, uprzejmie proszę o przyniesienie gotowego kolokwium z kpk, które możecie Państwo przygotować w domu.. a może też na egzotycznych wakacjach na Karaibach (których Wam życzę, jak tylko pomyślnie zdacie KPA:)):

Treść pytań na kolokwium, które zostało wysłane na Państwa indywidualne skrzynki mailowe jest następująca:

1. Jakie są cele procesu karnego?

2. Jakie się przejawy realizacji postulatu szybkości w procesie karnym? Którą z instytucji uznajesz za najskuteczniejszą?

3. Jakie są konsekwencje zasady domniemania niewinności? Czy jest ona zakorzeniona w zasadzie rzetelnego procesu?

4. Na czym polega zasada kontradyktoryjności i równości broni? Czy w obecnym stanie prawnym jest realizowana? W jaki sposób?

5. Jakie są tryby wyłączenia sędziego i jakie konsekwencje naruszenia przepisów o wyłączeniu (art. 40,40a, 41)?

6. Czym różni się sytuacja oskarżyciela posiłkowego ubocznego od subsydiarnego? W jakich trzech sytuacjach pokrzywdzony może stać się oskarżycielem posiłkowym ubocznym?

7. Czy możesz być przedstawicielem społecznym w procesie? Jakie musisz spełnić warunki i jaki byłby zakres Twoich uprawnień?

8. W katalogu przesłanek procesowych (art. 17 k.p.k.) -wskaż odpowiednie przepisy rozwijające ich treść (np. ustawa stanowi, że sprawca nie podlega karze - art. 17 k.k.) Pogrupuj przesłanki wg wszystkich znanych podziałów J Odpowiedź w formie graficznej mile wdziana ;)

9. Na czym polegają spory o właściwość sądu ( o którą właściwość można się spierać) i jakie są zasady rozstrzygania tych sporów? na czym polega zasada supremacji sądów wojskowych?

10. Czy zgadzasz się z uchwałą I KZP 10/10? Dlaczego? Rozważ argumentację skarżących w sprawie, w której TK wydał wyrok z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn.  SK 5/12 (Sentencja została ogłoszona dnia 29 stycznia 2014 r. w Dz. U. poz. 135)

11. Jakie są zasady udostępnienia akt sprawy w postępowaniu przygotowawczym, a jakie w sądowym? (art. 156 k.p.k) Jaka jest relacja do tych zasad regulacji z art. 249 a KPK?

12. Przygotuj listę 5 najważniejszych praw oskarżonego oraz 5 praw pokrzywdzonego, które przysługują im w toku całego postępowania.

13. Jakie są różnice pomiędzy sytuacją pełnomocnika a obrońcy? Rozważ w odpowiedzi m.in. art. 86 k.p.k. oraz 178 k.p.k. i 180 k.p.k. 

 

Odpowiedzi mają być rzeczowe i co istotne - przygotowane ręcznie :)

Powodzenia!