Szanowni Państwo,
poniżej znajduje sie kazus do rozwiązania w ramach przygotowania opinii prawnej. Przypominam, że opinię prawną można oddać najpóżniej na przedostatnich zajęciach. Opinię można przygotować w maksymalnie 3-osobowych grupach. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.
Z poważaniem
Dominika Kuźnicka
Kazus dot. opinii prawnej
Stowarzyszenie R. wystąpiło z wnioskiem do Prezydenta RP o udostępnienie informacji publicznej w zakresie:
- Ilości ekspertyz, jakie Kancelaria Prezydenta RP zamawiała w zakresie ustaw przedłożonych Prezydentowi RP do podpisu w 2015 r.
- Autorów przedmiotowych ekspertyz
- Udostępnienia treści rzeczonych ekspertyz oraz
- Wydatków jakie Kancelaria Prezydenta RP poniosła w związku z zamawianiem powyższych ekspertyz.
Prezydent RP odmówił wydania przedmiotowych informacji wskazując, że mają one znamiona dokumentów wewnętrznych i nie mają charakteru informacji publicznej. Ponadto Prezydent RP wskazał, że podpisywanie ustaw leży w wyłącznej kompetencji Prezydenta RP i nie ma on obowiązku wskazywania powodów, jakie leżą za podpisaniem przez niego bądź nie przedłożonych mu do podpisu aktów prawnych. Ponadto, wskazano, że udostępnienie informacji na temat autorów żądanych ekspertyz narusza prawo tychże autorów do zachowania prywatności i podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Organ wskazał również, że informacja dotycząca wydatków, jakie Kancelaria Prezydenta poniosła w związku z zamawianiem ekspertyz jest informacją przetworzoną i nie podlega udostępnieniu na zasadach ogólnych.
Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego na bezczynność organu wskazując, że żądana informacja stanowiła informację publiczną, zatem organ powinien ją udostępnić. Sąd administracyjny nie uznał stanowiska Stowarzyszenia, wskazując że organ dopełnił obowiązku bowiem powiadomił listownie Stowarzyszenie o fakcie nieudostępnieni informacji, zatem nie pozostaje on w bezczynności. Sąd nie odniósł się do tego, czy żądana informacja jest informacją publiczną czy nie.
Stowarzyszenie zastanawia się jakie następne kroki prawne może podjąć w tej sprawie. Przygotuj opinię prawną, w której wyrazisz swoje stanowisko co do zasadności wniosku Stowarzyszenia, racjonalności działań podjętych przez organ oraz postanowienia sądu. Wskaż, jakie kroki prawne przysługują Stowarzyszeniu.
Zasady oceniania:
Student może zdobyć maksymalnie 15 punktów
- 2 punkty za odpowiednią formę stylistyczna i wizualną
- 3 punkty za dobór literatury i orzecznictwa
- 10 punktów za prawidłowe opisanie stanu faktycznego, podstaw prawnych oraz rozwiązanie kazusu
W numerze 1 (166) Edukacji Prawniczej znajduje się artykuł, który krok po kroku pokazuje jak przygotować opinię prawną. Może być przydatny podczas przygotowywania rozwiązania powyższego kazusu.