Kazus na zajecia prawo konstytucyjne NSP

dr Dominika Kuźnicka-Błaszkowska - 8 Kwiecień, 2017 - 10:19

poniżej znajduje się kazus, który mogą Państwo rozwiązać na zajecia z prawa konstytucyjnego. Kazus należy rozwiązywać samodzielnie i oddać najpóżniej na przedostatnich zajeciach. W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,

Dominika Kuźnicka

Kazus nr 1

Adam R. zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko sędziego sądu powszechnego w miejscowości R. w ciągu miesiąca od obwieszczenia w tym przedmiocie w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Krajowa Rada Sądownictwa złożyła wniosek o powołanie Adama R. na stanowisko sędziowskie. Prezydent RP. odmówił powołania Adama R. na stanowisko sędziego.

1. Jakie warunki musi spełnić Adam R. aby zostać powołanym na sędziego sądu powszechnego?
  2. Z jakich powodów Prezydent RP mógł odmówić powołania Adama R. na stanowisko sędziego?
  3. W jaki sposób Adam R. może poznać powody jego niepowołania
  4. Czy Adamowi R. przysługują środki odwoławcze? Jeśli tak to jakie?

Zasady oceniania:

Student może zdobyć maksymalnie 15 punktów

1. 2 punkty za odpowiednią formę stylistyczna i wizualną
  2. 3 punkty za dobór literatury i orzecznictwa
  3. 10 punktów za prawidłowe opisanie stanu faktycznego, podstaw prawnych oraz rozwiązanie kazusu