Kazusy do samodzielnego rozwiązania dla słuchaczy SPPGiH

dr Julian Jezioro - 4 Grudzień, 2017 - 09:24

zgodnie z zapowiedzią zamieszczam I część kazusów do rozwiązania. Rozwiązania opracowane przez ich autorów podam  w ten sam sposób - po zakończeniu cyklu zajęć.

Z wyrazami szacunku,

J. Jezioro

Kazusy do samodzielnego rozwiązania dla słuchaczy SPPGiH z "Podstaw prawa cywilnego i gospodarczego".

Źródło: Kazusy z prawa cywilnego. Materiały do ćwiczeń (red. J. Kuźmicka-Sulikowska), Warszawa 2015.

Kazus nr 1

Błażej A. miał 20 lat, ale z powodu choroby zatrzymał się w rozwoju umysłowym na poziomie 8-latka. Mieszkał z matką, która się nim opiekowała. Błażej poruszał się sam po okolicznych ulicach. Pewnego dnia wstąpił do salonu sprzedaży telefonów komórkowych, gdzie podpisał umowę na usługi telekomunikacyjne i zakup telefonu, zgodnie z którą miał płacić 200 zł miesięcznie przez 3 lata. Matka Błażeja jest ubogą osobą i nie stać jej na taki wydatek, chciałaby uwolnić się od tej umowy.

Pytania

1.    Czy Błażej A. posiada pełną zdolność do czynności prawnych?

2.    Czy umowa jest ważna?

3.    Czy matka Błażeja jest jego przedstawicielem ustawowym?

4.    Czy w tej sytuacji można uznać, że Błażej A. jest ubezwłasnowolniony z powodu choroby?

Kazus nr 2

W roku 2000 został założony zespół „Mnich”. Pierwotnie w jego składzie było 3 muzyków: AB, CD oraz EF. Każdy z nich był zaangażowany w równym stopniu w działalność zespołu. W roku 2005, gdy zespół był już znany, AB zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej i opuścił zespół. Po 2 latach stworzył jednak zespół z 4 nowymi muzykami. Swój nowy zespół nazwał „Mnich”. Pod tą samą nazwą występują CD oraz EF, którzy po odejściu AB kontynuowali działalność artystyczną, którą zapoczątkowali w pierwotnym składzie.

Pytania

1.    Czy działalnie AB jest zgodne z prawem?

2.    Co powinni zrobić CD oraz EF, którzy nadal występują pod nazwą „Mnich” i nie chcą, by ktokolwiek inny się nią posługiwał dla określenia nazwy swojego zespołu muzycznego?

3.    Czy i jeśli tak to jakie prawo zostało naruszone?

4.    Jakie roszczenia przysługują CD oraz EF?

Kazus nr 3

Wspólnota mieszkaniowa Cicha Zatoka w mieście W., obejmująca 9 lokali mieszkalnych w budynku przy ul. Kwiatowej 1, wynajęła od 1.9.2013 r. na potrzeby biura zarządu lokal od Ewy C. za 1000 zł miesięcznie. Umowa najmu została zawarta na piśmie na czas oznaczony 1 roku. Zarząd wspólnoty nigdy nie używał tego lokalu, zrezygnowano bowiem z potrzeby organizowania biura. Prezesem zarządu, który podpisał umowę był Adam A. mieszkający przy ul. Kwiatowej 1/1. Adam A. został odwołany z funkcji prezesa zarządu 2.9.2013 r. Obecnie prezesem zarządu wspólnoty jest Mirosław G., właściciel lokalu przy ul. Kwiatowej 1/7, i w swoim mieszkaniu wykonuje on zadania związane z pełnieniem funkcji zarządu wspólnotą.

Pytania

1.    Kto jest stroną umowy najmu? Czy wspólnota mieszkaniowa może być stroną umowy najmu lokalu niewchodzącego w skład wspólnoty?

2.    Mirosław G. napisał do Ewy C. list w imieniu wspólnoty wskazując, że wspólnota nie ma żadnego majątku, ani żadnych pieniędzy i nie jest w stanie płacić czynszu za niepotrzebny jej lokal. Pomóż napisać Ewie C. wezwanie do zapłaty, odpowiadając w nim na twierdzenia Mirosława G.

3.    Z jakiego majątku mogą zostać zaspokojone roszczenia Ewy C.?

Kazus nr 4

Jan Sz. jako dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w mieście O. zakupił 10 książek dla biblioteki szkolnej w księgarni prowadzonej przez Tadeusza A. i Marię A. w formie spółki cywilnej. Umówił się ze sprzedawcą, że cenę zapłaci za tydzień od dnia zawarcia umowy. Po wyjściu ze sklepu uległ wypadkowi i leży w szpitalu nieprzytomny. Właściciele księgarni chcą napisać wezwanie do zapłaty ceny 1000 zł należnej z tytułu zawartej umowy sprzedaży, lecz mają problem z określeniem, kto jest drugą stroną umowy, a Jan Sz. wyraźnie wskazał, że kupuje książki jako dyrektor szkoły.

Pytanie

Oznacz strony umowy i napisz wezwanie do zapłaty.