symulacja rozpraw sądowych V WSP stan faktyczny

dr hab. Artur Tomanek prof. UWr - 30 Listopad, 2019 - 16:44

Niżej stan faktyczny do opracowania pozwu i odpowiedzi na pozew na grudniowe zajęcia:

Maria Janowska, zamieszkała w Jeleniej Górze przy ul. Składowej 2, była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z dnia 1 lipca 2004 r. na stanowisku księgowej w ELTOR spółce z o. o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pogodnej 34 i osiągała wynagrodzenie w wysokości 4000 zł brutto. Pracownica wykonywała pracę w filii zamiejscowej ELTOR spółki z o. o., położonej w Jeleniej Górze przy ul. Kilińskiego 21/3. Regulamin organizacyjny z dnia 1 września 2010 r., obowiązujący w ELTOR spółce z o. o., przewiduje, że kierownik filii zatrudnia i zwalnia pracowników na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zarząd spółki.
W dniu 4 czerwca 2019 r. zostało zawarte na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawy o zwolnieniach grupowych) porozumienie między ELTOR spółką z o. o., reprezentowaną przez zarząd spółki, oraz zakładowymi organizacjami związkowymi, przewidujące zmniejszenie stanu zatrudnienia w filiach zamiejscowych oraz świadczenia dla pracowników, którzy w drodze porozumienia stron rozwiążą umowę o pracę: odszkodowanie równe wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, odprawę przysługującą na podstawie art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o zwolnieniach grupowych i dodatkową odprawę w wysokości 15.000 zł. Powyższe porozumienie zbiorowe weszło w życie w dniu 15 lipca 2019 r.

W dniu 15 czerwca 2019 r. Maria Janowska ukończyła 60. rok życia, osiągając wiek emerytalny i spełniając jednocześnie przesłankę stażu pracy wymaganego dla nabycia prawa do emerytury. Pismem datowanym na dzień 30 czerwca 2019 r., doręczonym Marii Janowskiej w tym samym dniu, ELTOR spółka z o. o., reprezentowana przez członków jej zarządu, wypowiedziała pracownicy umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, podając jako przyczynę osiągnięcie przez nią wieku emerytalnego. W wypowiedzeniu zamieszczono pouczenie o możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy w terminie 21 dni.
Maria Janowska  była członkiem zakładowej organizacji związkowej „Wzajemna Pomoc” funkcjonującej w ELTOR spółce z o. o., która zrzesza poza Marią Janowską jeszcze 7 innych pracowników. Pracodawca nie zawiadomił jednak tej organizacji o zamiarze wypowiedzenia Marii Janowskiej umowy o pracę.
Pracodawca wypłacił Marii Janowskiej  w dniu 30 września 2019 r. odprawę emerytalną w wysokości 4000 zł.
Do końca września 2019 r. zlikwidowano dział księgowości w filii ELTOR spółki z o. o. w Jeleniej Górze, rozwiązując umowy o pracę z wszystkimi pracownikami tego działu za porozumieniem stron, w trybie określonym w porozumieniu zbiorowym z 4 czerwca 2019 r.
Maria Janowska czuje się pokrzywdzona wypowiedzeniem jej umowy o pracę, ponieważ inni pracownicy w wieku emerytalnym (Jan Głuszko i Julian Gosiewski)  rozwiązali umowy o pracę za porozumieniem stron, na podstawie porozumienia zbiorowego z dnia 4 czerwca 2019 r. zawartego między ELTOR spółką z o. o. i zakładowymi organizacjami związkowymi.
Maria Janowska uważa, że niesłusznie pozbawiono ją przysługujących jej świadczeń, w związku z czym  w dniu 14 października 2019 r. zgłosiła się do kancelarii prawnej.

Świadkowie: Jan Głuszko i Julian Gosiewski.