Zapisy na seminarium magisterskie z prawa gospodarczego i handlowego dla studentów Studiów Stacjonarnych Ekonomii – II stopień, I rok w roku akademickim 2022/2023 - 12.10.2022, godz. 11:30

dr hab. Piotr Wiórek prof. UWr - 10 Październik, 2022 - 09:57

Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, że zapisy na współprowadzone przeze mnie seminarium magisterskie odbędą się w  środę, 12 października 2022 r. w pokoju 107C, łącznik m. bud. A i C, o godz. 11:30. Ustalony limit uczestników seminarium wynosi 7 osób.
Osoby chętne do uczestniczenia w seminarium mają do wyboru szeroki zakres tematyki. Oprócz "klasycznego" prawa handlowego, rozumianego jako:
1) prawo umów handlowych
2) prawo spółek, w tym prawo zgrupowań spółek (prawo koncernowe, holdingowe) oraz zasady ładu korporacyjnego (corporate governance), fuzje, przejęcia, transakcje M&A przy szczególnym uwzględnieniu praktyki procesu transakcyjnego oraz  kształowania umów (przykładowo: klauzule typu warranties and representations), problematyka porozumień między wspólnikami (shareholders' agreements)
będą Państwo mieli możliwość zajmowania się problematyką:
3) prawa fundacyjnego,
4) prawa papierów wartościowych (np. problematyka dematerializacji akcji),
5) prawa upadłościowego i restukturyzacyjnego,
6) prawa przewozowego,
7) międzynarodowego prawa handlowego,
8) europejskiego prawa spółek,
9) europejskiego prawa upadłościowego,
10) szeroko rozumianego prawa cywilnego, w tym prawa rodzinnego (ze szczególnym uczestnictwa w spółkach współmałżonków oraz spadkobierców wspólnika oraz problematyki sukcesji przedsiębiorców - zarząd sukcesyjny),
11) prawa konsumenckiego,
12) prawa ochrony konkurencji i konsumentów, zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz nieuczciwych praktyk rynkowych,
13) prawa rynku kapitałowego i funduszy inwestycyjnych,
14) prawa ubezpieczeń gospodarczych,
a także:
15) zagadnieniami związanymi z wykonywaniem wolnych zawodów, w tym etyki i deontologii adwokackiej, radcowskiej i notarialnej, a także dotyczącymi form prawnych wykonywania wolnych zawodów, futurologii zawodów prawniczych,
16) problematyką stosowania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji i wpływem nowych technik na prawo cywilne oraz handlowe.
Zainteresowani będą mogli również pisać prace dotyczące:
17) techniki prawodawczej i procesu legislacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem zasad działnia Rządowego Centrum Legislacji oraz Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Istnieje możliwość pisania prac o charakterze prawnoporównaczym, do czego gorąco zachęcamy.
W ramach prac komparatystycznych preferowanymi zagranicznymi porządkami prawnymi są regulacje państw z systemu prawa germańskiego oraz anglosaskiego.

Seminarium będzie uwzględniało specyfikę Państwa kierunku studiów. W szczególności w ramach opracowywania tematów z zakresu prawa handlowego i spółek możliwe będzie odwoływanie się do metod wyceny udziałów, przedsiębiorstwa, praw udziałowych, a szerzej spółek lub grupy spółek w transakcjach M&A, a także np. problematyki dopuszczalności stosowania wyceny metodą renty wieczystej przy ustalaniu wysokości odszkodowania w sporach potransakcyjnych M&A.
Zajęcia będą prowadzone z perspektywy tzw. prawnika gospodarczego działającego w transakcjach asset deal i share deal.

Wyboru Seminarzystów dokonam na podstawie rozmowy z Kandydatami przy uwzględnieniu wstępnej propozycji zgłaszanych przez Kandydatów tematów i ich merytorycznej wartości. W przypadku zgłoszenia się większej liczby Kandydatów niż przewidziane 7 osób, decydować będzie średnia ocen z przedmiotów cywilistycznych.
W razie jakichkolwiek pytań przed terminem zapisów, proszę kierować je na mój adres mailowy: piotr.wiorekatuwr.edu.pl .

Z wyrazami szacunku!

dr hab. Piotr Marcin Wiórek, LL.M., prof. UWr