Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jesteś tutaj

Podziękowania od ukraińskiej historyk z Kijowa prof. Ałły Kyrydon

Adam Kaczyński - 21 Marzec, 2022 - 14:22
Szanowni Państwo, 

Profesor Ałła Kyrydon nie zdecydowała się na wyjazd z Ukrainy po agresji FR na jej kraj. Pozostała w swoim mieście – Kijowie. Wciąż oddaje się pracy i ze swoimi współpracownikami dokumentuje piekło wojny. Prosi o przekazane podziękowań wszystkim, którzy wspierają Ukrainę.  

Kijów, 17.03.2022

Drodzy Polscy Koledzy! 

Dziękujemy wszystkim krajom, które próbują nam pomagać i nas wspierać. Szczególnie wdzięczni jesteśmy Polsce i narodowi polskiemu. 
Nigdy wcześniej nie odczuwaliśmy takiego wsparcia i takiej jedności z Wami, drodzy polscy Przyjaciele! 
Chylimy przed Wami czoło!!! Chylę czoło osobiście przed każdym Polakiem za serdeczność, za  nieobojętność, za pomoc… Szczerze i z głębi serca!!! 
Wszyscy ukraińscy uchodźcy są bardzo wdzięczni za pomoc i wsparcie otrzymywane od Polaków. 
To jest ważne. Ważne nie tylko dla Ukrainy, ale i całego świata! 
Proszę, jeśli to możliwe, dziękujcie w naszym imieniu wszystkim, którzy są teraz razem z Ukrainą. 
Ja opowiadam wszystkim moim przyjaciołom o listach, które otrzymuję ze słowami wsparcia od Kolegów z zagranicy. 
Walczymy o wolność naszą i Waszą!!!


Boli serce i dusza, a umysł nie chce zaakceptować tego, co robią ci nieludzie. W tym piekle wszystko jest trudne, przerażające i niewymownie bolesne. Wszystko, co robią raszyści[1] przekracza zdrowy rozsądek. To NIE SĄ LUDZIE! Najważniejsze jednak jest to, że społeczeństwo rosyjskie w większości popiera putina[2] i wierzy w „misję pokojową” żołnierzy rosyjskich???!!! Akademicy, profesorowie, nauczyciele - popierają raszyzm?!!! Jak to możliwe???!!! Gdzie jest ich rozum???  

Raszyści po prostu zrównują z ziemią osiedla, strzelają i zabijają cywilów, znęcają się nad ludnością. Zburzyli szpital położniczy, a kłamca ławrow[3] twierdzi, że to także obiekt wojskowy! Gdy zniszczyli już całą ludność, dążą do zniszczenia CAŁEJ infrastruktury! Charków, Mariupol, Irpień, Bucza, Melitopol, Czernihów ... Trudno już zliczyć wszystkie te miasta i miasteczka… 
Wczoraj zrzucili ogromną bombę na teatr w Mariupolu, w którym znajdowało się około półtora tysięcy dzieci i kobiet. Z satelity widać było specjalny znak informujący o tym, że tam są dzieci!!! Przecież to jest ludobójstwo!!!  
Umawiamy się na korytarze humanitarne, a oni je ostrzeliwują. Strzelają nawet do ludzi z podniesionymi rękami! Kilka dni temu zginął mój kolega ze studiów, historyk, znawca oraz tłumacz greki i łaciny ... 
A w co zamienili nasze miejscowości???!!! Zapraszam Państwa do odwiedzenia strony internetowej „Wielkiej Ukraińskiej Encyklopedii” – zrobiliśmy tam odpowiednią zakłądkę, aby także ci, którzy nie rozumieją języka ukraińskiego, mogli zobaczyć cierpienie Ukrainy. 

https://vue.gov.ua/ 

Nie ma wybaczenia dla raszystów! 
Kłamliwy putin mówi, że szykowaliśmy atak?!! Nie wierzcie w to! Dopiero zaczęliśmy stawać na nogi! Nikomu nie zagrażaliśmy, nie wymachiwaliśmy bronią! Teraz ludzie są zjednoczeni jak nigdy dotąd. Pewnie Państwo widzieli sceny przedstawiające nieuzbrojonych ludzi wychodzących naprzeciw czołgom rosyjskim? Czy się boimy? Tak, jesteśmy ludźmi i każdy ma tylko jedno życie. Ale jest coś ważniejszego i bardziej szczytnego - to UKRAINA, WOLNOŚĆ, DEMOKRACJA. To nie jest patos! To jest nasza wiara. Szkoda tylko, że za obronę tych najwyższych prawd przychodzi nam płacić tysiącami ofiar. 

Chwała Ukrainie! 
Ukraina zwycięży! 


Z serdecznością i wdzięcznością  

Ałła Kyrydon 
 
Ałła Kyrydon – ukraińska historyk, profesor, encyklopedystka, dyrektorka Państwowego Zakładu Naukowego „Wydawnictwo Encyklopedyczne” w Ukrainie. Jej historyczne zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół historii stosunków państwo-kościół, historii stosunków ukraińsko-polskich, pamięci, metodologii historii. Jest autorką i współautorką szeregu publikacji naukowych, m.in. monografii Kiedy zamilkły dzwony kościelne (1991), Państwo Bolszewickie i Cerkiew Prawosławna w Ukrainie. 1917-1930 (2004), Czas prób: państwo, kościół i społeczeństwo w sowieckiej Ukrainie. 1917-1930 (2005), Konflikt rosyjsko-gruziński z sierpnia 2008 r.: Analiza historyczna i polityczna (2009), Przeszłość w interpretacjach historyków. Pięć eksploracji pamięci (2010), Stosunki Państwo-Kościół w sowieckiej Ukrainie 1917-1930: dyskurs historiograficzny (2010), Państwo-Kościół-Społeczeństwo: odwrotna transformacja w Ukrainie (2011) ), Pamięć narodowa i historyczna: słownik kluczowych terminów (red.) (2013), Heterotopie pamięci: teoretyczne i metodologiczne problemy badań nad pamięcią (2016). 

----------------------------------------------

[1] Ukraińscy nazywają faszyzmem rosyjskim ideologię i praktykę reżimu Federacji Rosyjskiej. W ukraińskiej retoryce wojennej słowo „raszyzm” pojawiło się po 2014 r. Od 24.02.2022 weszło już do powszechnego obiegu.   

[2] W tym miejscu i w dalszej części tekstu autorka celowo stosuje małą literę.    

[3] J. W.