Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jesteś tutaj

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WYDARZENIU NIE MAM DOBRYCH WIADOMOŚCI

Karol Greinert - 5 Październik, 2023 - 09:21

Nie radził sobie z tym ten barczysty facet
Że nie płacą mu długo za uczciwą pracę
I prosiłbym nie mówił i nie podnosił wrzasku
Że zabrali paszport i teraz jest w potrzasku *.
 
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w partnerstwie z Fundacją
La Strada oraz Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego zapraszają na wydarzenie edukacyjne NIE MAM DOBRYCH WIADOMOŚCI, które będzie poświęcone zagrożeniom wynikającym z handlu ludźmi w Polsce i Europie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 10.00 w dniu 11.10.2023.
Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół średnich, a jego główny temat to zjawisko handlu ludźmi, szczególnie do pracy przymusowej. Chcemy nie tylko pokazać jak łatwo jest wpaść w krąg zależności ofiary od sprawcy, ale jak powszechny i niebezpieczny jest fenomen handlu ludźmi w Polsce i Europie. Poznamy historię ofiar oraz ich drogę do wolności. Środki przekazu skierowane do młodych będą oparte na środkach kultury masowej (m.in. teledysk, czytanie performatywne tekstu
„Blizny, filmiki) stworzonych przez Fundację La Strada, która od 1995 roku zajmuje się walką z handlem ludźmi w Polsce. Wydarzenie poprowadzą edukatorki La Strady ze specjalnym udziałem ambasadorki Fundacji, Anny Cieślak - aktorki filmowej i teatralnej. Wydarzenie odbędzie się 11.10.2023 w godzinach 10.00 – 11:40 w Dolnośląskim Centrum Filmowy we Wrocławiu, sala kinowa Warszawa.
Zapisy do udziału w wydarzeniu proszę przesyłać do Martyny Gacek Świecik, martyna.gacek- swiecik@ec.europa.eu lub pod numerem telefonu +48 507 287 087. Decyduje kolejność zgłoszeń klas czy grup. Wydarzenie przewidziane jest na ok 240 osób. Przed wydarzeniem polecamy wcześniejsze pokazanie młodzieży filmu „Mam na imię Justin”, w którym ofiarę handlu ludźmi zagrała Anna Cieślak, a która poporwadzi spotakanie z młodzieżą. Film jest dostępny bezpłatnie na serwisie streamingom CDA.PL https://www.cda.pl/video/833483144 .
 
 
Kontekst
Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, który jest obchodzony w Europie 18.10.2024. Z dostępnych danych UE wynika, że w latach 2017–2018 w Unii Europejskiej było 14 145 zgłoszonych ofiar. Rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar pozostaje nieujawnionych. Eurostat podaje, że liczba ofiar handlu ludźmi w Europie zwiększyła się pomiędzy rokiem 2020 a 2021 o 10 proc., a udział obywateli UE wśród ofiar wynosi już aż 59 proc. Szczególnie częsty na terenie UE jest wyzysk w obszarze pracy i usług przymusowych – stanowi 29 proc. ogółu przypadków handlu ludźmi.
Niepokojącą tendencję potwierdzają dane polskiego Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji: w 2022 roku aż 225 osób - na 277 udokumentowanych przypadków handlu ludźmi w Polsce
- padło ofiarą pracy przymusowej lub usług o takim charakterze. Z tego 95 to obywatele Polski.
 
*Cytat pochodzi z piosenki „Nie mam dobrych wiadomości” autorstwa rapera Vienio,
Łysonżi Dżonson i Zespół Cukier, która powstała w ramach Galerii AntyModernSlavery koordynowanej przez Fundację La Strada, zwracającej uwagę na problem pracy przymusowej jako elementu handlu ludźmi.