Jesteś tutaj
Karty podstawowe
dr Jakub Łakomy
Pracownik naukowo-dydaktyczny
pokój 304, budynek A, ul. Uniwersytecka 22/26
Szanowni Państwo, Dear Students,
moje konsultacje w tym semestrze będą odbywały się w poniedziałki, w godzinach 13:00 - 15:00 w pokoju 304 w bud. A.
my office hours this semester will be held on Mondays from 1 to 3 PM in room 304, building A.
Konsultacje dla studentów zaocznych:
16.11 12:15-13:15
24.11 11:30-13:30
30.11 12:15-13:15
18.01 14:15-15:15
26.01 11:15-12:15
2.02 11:30-13:30
z poważaniem, kind regards,
Jakub Łakomy
W okresie studiów magisterskich na kierunku Prawo na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, moje zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół zagadnień związanych z problematyką interdyscyplinarności w obszarze nauk prawnych, w szczególności zaś z postmodernistyczną krytyką naturalistycznej i modernistycznej koncepcji integracji zewnętrznej nauk i idei konsiliencji.
W pracy magisterskiej: "Integracja zewnętrzna nauk prawnych na przykładzie integracji z naukami politycznymi." zajmowałem się rekonstrukcją pojęcia integracji zewnętrznej i wewnętrznej nauk prawnych, a także koncepcji ontologicznej złożoności prawa i wielopłaszczyznowości metodologicznej prawoznawstwa, korzystając przede wszystkim z dorobku profesorów Jerzego Wróblewskiego oraz Kazimierza Opałka. Zasadnicza część mojej pracy była poświęcona ukazaniu słabości tych koncepcji z perspektywy najnowszych nurtów teorii prawa, epistemologii i filozofii polityki wywodzących się z nurtów postmodernistycznych i poststrukturalistycznych.
Rozprawa doktorska: "Ewolucja koncepcji interpretacji prawniczej. Między semantyką a polityką." została przygotowana pod opieką naukową prof. dr hab. Andrzeja Batora.
W swojej rozprawie przedstawiam przemiany w pojmowaniu koncepcji wykładni prawa - od strukturalizmu i klasycznych ujęć pozytywistycznych, które dają prymat znaczeniu językowemu tekstu prawnego do poststrukturalizmu, który w sposób nieunikniony wprowadza do problematyki interpretacji polityczność (the political). Ewolucję pojmowania koncepcji wykładni prawa ilustruję przede wszystkim poprzez rekonstrukcję poglądów filozoficznoprawnych, epistemologicznych oraz filozoficznopolitycznch neopragmatysty - Stanleya Fisha, a także przedstawiciela ruchu studiów krytycznych nad prawem - Duncana Kennedy'ego. Narzędziem do analizy polityczności w prawoznawstwie są dla mnie koncepcje belgijskiej filozofki polityki - Chantal Mouffe.